Споживання електроенергії враховується й оплачується відповідно до тарифів постачальника. Для вимірювання споживаних енергоресурсів використовуються лічильники, що встановлюються на вводі електромережі в житлове або комерційне приміщення.

Як обрати лічильник електроенергії

Прилади обліку споживання електрики відрізняються:

 • за типом виконання вимірювальної системи — на механічні й електронні;
 • за типом вхідної мережі — на однофазні й трифазні;
 • за тарифікацією — на однотарифні, двозонні (двотарифні) і багатотарифні.

Механічні лічильники

Принцип магнітної індукції в механічному лічильнику надає руху диску, суміщеному з лічильним пристроєм. Пропорція, яка вказує на відповідність кількості обертів диска одиниці вимірювання спожитої електроенергії, зазначається на корпусі виробу. Кожен виробник визначає своє значення, наприклад, "1kW•h = 1200 обертів диска", "600 r/kW•h" та ін.

Механічні лічильники сьогодні застосовуються в будинках старого житлового фонду й поступово виводяться з використання з низку причин:

 • велика похибка вимірювань;
 • слабка стійкість до несанкціонованого втручання для скручування показів (магніти, фіксатори та ін.);
 • обмежена потужність;
 • неможливість багатотарифного обліку.

Перехідна модель між механічним і електронним лічильником — електромеханічні прилади. Вони не мають диска, але самому лічильному пристрою надає руху кроковий двигун. Спеціальний шунт є датчиком струму й частково захищає від впливу магнітних полів. Міжперевіряльний інтервал становить 16 років.

Електронні лічильники

Такі лічильники не містять індукційних або механічних деталей. Напруга надходить на схему керування через шунтовані датчики струму і трансформатори. Зацифровані дані виводяться на рідкокристалічний дисплей і зберігаються в пам'яті пристрою.

Порівнюючи з індукційними приладами обліку, електронні лічильники мають низку переваг:

 • висока точність вимірювань;
 • багатотарифна система обліку активної та реактивної електроенергії;
 • зберігання й передавання даних через різні інтерфейси й телеметричні системи;
 • автоматичний запис журналу, що дає змогу фіксувати спроби несанкціонованого втручання;
 • можливість програмувати знімання та передавання показів;
 • температурна, механічна й електромагнітна стійкість.

У разі потреби підрахунку споживання електроенергії будь-якою конкретною побутовою технікою застосовується портативний лічильник ватметр. Здебільшого їх купують приватні користувачі:

 • для квартири, особливо якщо в одному житловому приміщенні живуть різні квартиронаймачі;
 • для дачі, щоб точно визначати кількість витрачених кіловатів та заощаджувати кошти.

Основні вимірювані параметри ватметрів: напруга, потужність, сила струму й частота. Деякі моделі дають змогу програмувати тариф і розраховувати вартість спожитих енергоресурсів. Наявність лічильника, що вмикається в розетку, не реєструється органами енергонагляду й не виключає потреби встановлення будинкового/квартирного приладу обліку.

Зональна тарифікація

Для заощадження витрати електроенергії та оптимізації навантаження на електромережі застосовується поділ тарифів за часовими зонами. Відповідно до цього можна купити електролічильник одного з трьох типів:

 • Однотарифні. Найпростіший різновид лічильника, який враховує загальну кількість спожитої електроенергії незалежно від часу доби. Оплата здійснюється за фіксованим тарифом. Оптимальний для встановлення у квартирах із невеликою кількістю споживачів, на дачах, у гаражах і комерційних приміщеннях із денним режимом роботи. За конструкцією можуть бути механічними й електронними.
 • Двозонні (двотарифні). Ведуть облік у двох часових зонах день/ніч: із 7.00 до 23.00 діє стандартний тариф; з 23.00 до 7.00 тарифікація здійснюється з коефіцієнтом 0,5.
 • Багатотарифні. Електронні прилади обліку, які дають змогу запрограмувати до 12 відрізків часу за 4 тарифами, що дає змогу неабияк заощаджувати, правильно розподіляючи навантаження на електромережу.

На сьогодні в Україні затверджено такі часові зони:

 1. з 23.00 до 7.00 — нічний тариф із коефіцієнтом 0,4;
 2. пікові години з 8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00, оплата 1,5 ставки тарифу;
 3. інтервали із 7.00 до 8.00, 11.00-20.00 і 22.00-23.00 вважаються напівпіковими й тарифікуються за базовою ставкою з коефіцієнтом 1,0.

Установлення багатотарифного лічильника виправдане за наявності в приміщенні потужних джерел споживання, які можуть бути настроєні на роботу в певні години. Наприклад, програмовані теплі підлоги, водонагрівачі, кондиціонери, хлібопічки та інші пристрої, які найвигідніше живити вночі.

Фазне виконання електролічильників

Залежно від вхідної електромережі встановлюються лічильники двох типів:

 • Однофазні, призначені для дводротової мережі з напругою 220 В. Випускаються в однотарифному, дво- і багатотарифному виконанні. Переважно встановлюються в житлових і офісних приміщеннях порівняно невеликої площі.
 • Трифазні лічильники. Також поділяються на одно- і багатотарифні для три- або чотиридротових мереж змінного струму. Призначені для житлового, комерційного та промислового обліку. В разі встановлення у квартирах із вхідною трифазною електромережею 380 В розводяться за однофазними точками під’єднання з напругою 220 В.

Розумні лічильники електроенергії

Сучасні технології добралися й до таких утилітарних приладів, як електролічильник. Розумні лічильники електроенергії класу "смарт" — це електронні прилади багатотарифного обліку, що дають змогу дистанційно отримувати дані, змінювати тарифікацію, встановлювати обмеження й виконувати інші операції через особистий кабінет користувача в мережі Інтернет.

Монтують, обслуговують, пломбують індивідуальні та комерційні прилади обліку електроенергії фахівці електромереж. Не допускається самовільне розкриття опломбованих вузлів електролічильника. Міжперевіряльний інтервал становить від 10 до 16 років залежно від конкретної моделі.

Показати ще 60 товарів