Питання грамотно спроектованого опалення та водопостачання у квартирі чи приватному будинку — досить актуальна тема в українських реаліях. Адже як джерело тепла переважно використовується або магістральний газ, або скраплений — балонний, який коштує досить дорого, і його витрата досить висока, навіть у разі найекономнішого використання обладнання для підігрівання теплоносіїв.

Водночас газові котли, які відповідають за опалення й нерідко за підігрівання води в системі водопостачання приватного будинку, схильні втрачати велику кількість енергії буквально в трубу, а правильніше сказати — через димар. У нього йдуть практично всі газоподібні продукти горіння, а разом із ними — енергія, яку можна було б пустити на підігрівання теплоносія і знизити витрату газу, потрібного для підігрівання. Отже, ККД звичайного газового котла становить приблизно 90%. Інженери й технологи з різних компаній намагалися підвищити цей показник, і це стало можливим після винаходу газових котлів конденсаційного типу, під час роботи яких можна підвищити його до 100% і вище, а також знизити витрату газу, отримавши істотну економію.

Принцип дії конденсаційних газових котлів

Конденсаційний газовий котел працює за тим самим принципом, що й звичайний агрегат. Однак є одна важлива відмінність. У звичайному котлі холодний теплоносій надходить через труби в закриту камеру згоряння, де встановлено пальник, що нагріває його в теплообміннику до заданої температури. Потім він подається в систему опалення, а у двоконтурних моделях окрема гілка подає нагріту воду ще й у систему водопостачання. Газоподібні продукти горіння, які утворюються після роботи пальника, відводяться в димар і викидаються за межі системи. Конденсаційний котел влаштований трохи інакше. Відпрацьовані газоподібні продукти після нагрівання теплоносія відводяться в окрему камеру, де примусово охолоджують до температури 50-60 градусів за Цельсієм. У цей момент, у так званій точці роси, за 56 градусів за Цельсієм, остиглі гази конденсуються й переходять у рідкий стан, осідаючи як краплі на другому теплообміннику, віддаючи йому в процесі конденсації енергію й нагріваючи теплоносій всередині. Після цього остиглий конденсат відводиться через спеціальний канал у каналізаційну систему.

Звісно, показник ККД у 100 і більше відсотків — це лише вдалий маркетинговий хід, а не вихід за межі законів фізики, однак хитрість ховається виключно в методах підрахунку. Річ у тім, що основна частина роботи з передавання тепла під час згоряння газу теплообміннику й теплоносію дають ті самі 90%. Так само процес конденсації й підігрівання теплоносія в другому теплообміннику додає 18-19%, в сумі які й дають ті самі заявлені виробниками 108-109% ККД під час роботи.

Різновиди конденсаційних котлів у каталозі ROZETKA

За типом установлення газові котли конденсаційного типу поділяються на два різновиди:

  • Підлогові — встановлюються переважно в побутових і господарських приміщеннях, де вони нікому не заважають /
  • Настінні — вішаються на стіну на кухні, ванній кімнаті або коридорі, якщо немає спеціального приміщення, де можна встановити підлоговий варіант. У будь-якому разі, обидва форм-фактори дуже зручні в керуванні, а також можуть похвалитися компактними габаритами.

Також пристрої розрізняються за кількістю контурів:

  • Одноконтурні — призначені для підігрівання теплоносія в системі опалення;
  • Двоконтурні — дають змогу підігрівати теплоносій, а також забезпечують підігрівання води в системі гарячого водопостачання, слугуючи так званою газовою колонкою за сумісництвом.

Переваги й вади конденсаційних котлів

Причин обрати газовий котел конденсаційного типу досить багато. Ось перелік основних:

  • Такий агрегат дає змогу знизити споживання палива до 35%;
  • Конденсаційний котел сприяє зниженню шкідливих викидів в атмосферу на 70%, порівнюючи зі звичайним газовим котлом;
  • Вихідні гази мають низьку температуру, що дає змогу заощадити на встановленні труби димаря;
  • Наявність моделей, на яких встановлено турбований димар;
  • Рівень шуму такого агрегату набагато нижчий, і навіть за максимального навантаження його практично не чутно;
  • Компактний і акуратний зовнішній вигляд обладнання.

Однак, говорячи про переваги, потрібно відразу сказати про невеликі вади, характерні для використання котлів такого типу. Річ у тім, що конденсат, який осідає на теплообміннику, має досить високу кислотність. У тому разі, якщо будинок під’єднаний до централізованої системи водовідведення, то проблем не виникне, оскільки його можна зливати прямо в каналізацію. Однак, якщо обладнання встановлюється в приватному секторі, й система водовідведення локальна, то в такому разі потрібно додатково встановлювати каталітичний нейтралізатор.

Також важливо знати, що максимальна економія під час роботи конденсаційних газових котлів досягається не у високотемпературних системах, де теплоносій нагрівається до 70-80 градусів, а в низькотемпературних, у поєднанні із системою підігріву підлоги. У такому разі просто перейти зі звичайного котла на конденсаційний в уже наявній системі теплопостачання не вийде, оскільки доведеться додатково монтувати систему теплих підлог, а це призведе до великих витрат.

З огляду на це, варто зазначити, що максимальну вигоду можна отримати від установлення такого обладнання в тому разі, якщо прорахувати всі показники та створити систему на етапі проектування приватного або багатоквартирного будинку. У цьому разі можна оснастити житловий простір економним і екологічним способом опалення в зимовий період.

Вибір конденсаційного котла

Під час вибору, насамперед, рекомендується дивитися на матеріал, з якого зроблені теплообмінники. Найчастіше вони виробляються з неіржавкої сталі або силуміну та створюються за допомогою цілісного лиття. Вироблені з цих матеріалів теплообмінники найменше схильні до корозії й негативного впливу окиснювального конденсату.

Варто також зазначити, що котли такого типу дуже чутливі до повітря, що надходить у систему. Різний пил, дрібні частинки й елементи осідатимуть у камері згоряння, і згодом з'являтиметься кіптява, що забруднює теплообмінник — вельми чутливу й водночас важливу деталь усієї системи, очистити яку в майбутньому буде дуже складно.  Отже, купуючи агрегат такого типу, варто подбати також про фільтрацію повітря, що надходить у систему.

Купити конденсаційний газовий котел в Україні можна в інтернет-магазині ROZETKA. На вибір представлені моделі від італійських, німецьких, корейських, словенських виробників. Особливу популярність мають моделі від таких брендів, як Ariston, Baxi, Beretta, Vaillant, Bosch та інших, не менш знаменитих виробників.

Обран 1161 товар

Показати ще 60 товарів